Annonse
ryggplager_isto.jpg

Sykmeldt i oppsigelsestiden

Spørsmål: Jeg sa opp stillingen min den 5. mars 2011, og har i henhold til ansettelsesavtale tre måneders oppsigelsestid. Oppsigelsestiden vil begynne å løpe fra den 1. april 2011, og varer ut juni måned 2011. Etter jeg leverte oppsigelsen min har jeg imidlertid blitt sykmeldt. Spørsmålet mitt er dermed hvilke rettigheter jeg vil ha med hensyn til sykepenger hvis jeg fortsatt er sykmeldt den 1. april 2011, altså når oppsigelsestiden starter? Videre lurer jeg på hvordan situasjonen blir dersom jeg også er sykmeldt når oppsigelsestiden er ute? Vil jeg eventuelt ha krav på sykepenger eller ikke?

Svar: Reglene om sykepenger finnes i folketrygdloven kapittel 8. I det følgende forutsettes at du oppfyller vilkårene for rett til sykepenger, som følger av dette kapittel. Utgangspunktet er da at arbeidsgiveren din skal betale sykepenger i et tidsrom på opp til 16 kalenderdager, jf. folketrygdloven § 8-19 første ledd. Denne perioden kalles «arbeidsgiverperioden». Arbeidsgiverperioden regnes fra og med første hele fraværsdag som skyldes arbeidsuførhet, altså fra første sykefraværsdag. Retten til sykepenger fra arbeidsgiver faller likevel bort når arbeidsforholdet opphører, dersom tidspunktet for opphøret var fastsatt før arbeidsuførheten oppstod, jf. folketrygdloven § 8-18 femte ledd. Arbeidsforholdet opphører ikke på det tidspunkt du leverte oppsigelsen, men først ved oppsigelsestidens utløp, eller når du faktisk fratrer – dersom du gjør dette på et tidligere tidspunkt, for eksempel for å tiltre nytt arbeid. Dette innebærer at dersom du blir sykmeldt i mars, altså før oppsigelsestiden, må arbeidsgiver betale sykepenger i hele arbeidsgiverperioden på 16 kalenderdager. Dersom du derimot blir sykmeldt for eksempel fem dager før oppsigelsestidens utløp, vil arbeidsgiver kun måtte betale sykepenger i fem dager.

Etter utløpet av arbeidsgiverperioden, som altså kan ha forskjellig lengde ettersom når du blir sykmeldt, men som likevel utgjør maksimum 16 kalenderdager, er det trygden (NAV) som yter sykepenger, jf. folketrygdloven § 8-17 første ledd bokstav a. Dette innebærer at du uansett vil motta sykepenger, enten du blir sykmeldt før eller i oppsigelsestiden, og også etter oppsigelsestidens utløp. Forskjellen går altså på hvem som utbetaler pengene – arbeidsgiver eller trygden. Retten til sykepenger opphører likevel etter ett års sykmelding.

Denne ordningen, hvoretter du altså har rett til sykepenger også etter oppsigelsestidens utløp, er en konsekvens av formålet med sykepenger, nemlig å gi kompensasjon for bortfall av arbeidsinntekt for yrkesaktive medlemmer som er arbeidsuføre på grunn av sykdom eller skade, folketrygdloven § 8-1.

Advokatene Jon F. Claudi, Kari Andersen, Eirik Utstumo og Terje Andersen i Advokatfirmaet Storeng, Beck & Due Lund svarer på spørsmål om arbeidsrett. Tjenesten er gratis. Send mail med ditt spørsmål!

 

 

 

 

 

 

Annonse
Annonse