Annonse
Illustrasjonsfoto. Foto: Pojoslaw | Dreamstime.com

Rettigheter ved sykdom i ferien

Spørsmål: Kan arbeidstaker kreve utsatt ferien dersom han har blitt syk under ferieoppholdet, men ikke fortalt dette til leder før tre uker etter tilbakekomst fra ferie?

HR-leder

Svar: Sannsynligvis ikke. Arbeidstaker har krav på å få utsatt ferien dersom man blir syk under ferieoppholdet, jf. ferieloven § 9 (1). Kravet er da at vedkommende kan dokumentere sykdommen med legeerklæring, og fremsettes «uten ugrunnet opphold».

Les resten med abonnement fra
Velg det abonnementet som passer best for deg. Priser fra:
1,-
Prøv nå
Ingen bindingstid
Jeg har allerede abonnement
Vil du ha regningen rett til bedriften? Klikk her
Annonse
Annonse