Annonse
Illustrasjonsfoto. Foto: Lightfieldstudiosprod | Dreamstime.com
Juristene svarer

Hvilke krav stilles til innkalling til drøftelsesmøte?

Spørsmål: Vi har innkalt en av våre ansatte til drøftelsesmøte (etter arbeidsmiljøloven §15-1), da vi vurderer å si opp stillingen hennes. Vi sendte innkallingen slik at hun fikk cirka 1,5 uke til å forberede seg, fra mottak av innkallingen til dato for selve møtet. Den ansatte møtte imidlertid ikke opp, og svarte oss at hun ikke møtte fordi hun har krav på minst 2 ukers varsel. Har hun det? Hvilke krav stilles til slike innkallinger?

Daglig leder

Lese resten?
Fornyer på fullpris (163,-) - første mnd kr
20,-
Prøv nå
Ingen bindingstid
Jeg har allerede abonnement

Spør DP-juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Advokatene Kari Bergeius Andersen og Arvid R. Ødegård, begge partnere i Advokatfirmaet Storeng, Beck & Due Lund, svarer hver uke på lesernes spørsmål om arbeidsrett.

Med seg har de Elisabeth Dolva Sandøy, Maria Eek Stefansson og Marianne Gjerstad. Tjenesten er gratis.

Send dine spørsmål til redaksjonen, advokat Arvid Ødegård, eller advokat Kari Bergeius Andersen ved å klikke på navnene.

Les alle spørsmål og svar her!


Annonse

Spør DP-juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Advokatene Kari Bergeius Andersen og Arvid R. Ødegård, begge partnere i Advokatfirmaet Storeng, Beck & Due Lund, svarer hver uke på lesernes spørsmål om arbeidsrett.

Med seg har de Elisabeth Dolva Sandøy, Maria Eek Stefansson og Marianne Gjerstad. Tjenesten er gratis.

Send dine spørsmål til redaksjonen, advokat Arvid Ødegård, eller advokat Kari Bergeius Andersen ved å klikke på navnene.

Les alle spørsmål og svar her!