Annonse
Illustrasjonsfoto. Foto: Seventyfourimages | Dreamstime.com
Juristene svarer

Kan jeg kreve en skriftlig bekreftelse på arbeidsforholdet?

Spørsmål: Jeg sluttet i en jobb for noen år siden, og fikk aldri noen skriftlig attest på at jeg hadde jobbet der. Jeg tok kontakt med min tidligere arbeidsgiver for ikke så lenge siden, og ba om en skriftlig attest. Min tidligere sjef sa at de kunne bekrefte muntlig at jeg hadde jobbet der, og at de kunne stille opp som referanse om nødvendig. Jeg ønsker imidlertid også en skriftlig bekreftelse på arbeidsforholdet. Kan jeg kreve dette?

Anleggsarbeider

Svar: Arbeidsmiljøloven krever at attesten gis skriftlig. Det er dermed ikke tilstrekkelig at arbeidsgiver bekrefter ansettelsesforholdet muntlig eller stiller som referanse. Din rett til skriftlig av attest følger av arbeidsmiljøloven § 15-15. Du kan ta kontakt med Arbeidstilsynet dersom arbeidsgiveren din ikke gir deg en skriftlig attest. Merk at du i utgangspunktet kun har krav på en såkalt nøytral attest, der står at du har jobbet der, hva arbeidsforholdet har vært og hvor lenge du jobbet der.

SBDL v/advokat Mona Mjøen McKiernan

Spør juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Har du spørsmål om arbeidsrett? Send de til oss ved å klikke her.

Les alle spørsmål og svar her!


Annonse

Spør juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Har du spørsmål om arbeidsrett? Send de til oss ved å klikke her.

Les alle spørsmål og svar her!


Annonse