Annonse
Foto: Parker Whitson / CC
Juristene svarer

Kan ansatt kreve fritak fra overtidsarbeid når det går utover alle andre på avdelingen?

Spørsmål:

Vi har en ansatt på avdelingen som nylig er kommet tilbake etter lang tids sykemelding.

Han sier nå at legen hans sier han ikke lenger kan jobbe overtid.

Vi er en liten avdeling med få ansatte og stor arbeidsbyrde.

Hvis den ene ikke kan jobbe overtid vil da belastningen bli stor på de andre. Kan han virkelig kreve dette?

Svar:

Det juridiske utgangspunktet må her tas i arbeidsmiljøloven § 10-6 (10).

Lese resten?
Løpende abonnement. Fornyer på fullpris (163,-) - første mnd kr
20,-
Prøv nå
Ingen bindingstid
Jeg har allerede abonnement

Spør DP-juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Advokat og partner Kari Bergeius Andersen ved Advokatfirmaet Storeng, Beck & Due Lund, svarer hver uke på lesernes spørsmål om arbeidsrett.

Med seg har hun Benedicte Hille, Ingeborg Kristine Lind, Kristian Foss Aalmo, Helene Larsen Brustad og Sindre Dahl Christensen. Tjenesten er gratis.

Send dine spørsmål til redaksjonen eller advokat Kari Bergeius Andersen.

Les alle spørsmål og svar her!


Annonse

Spør DP-juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Advokat og partner Kari Bergeius Andersen ved Advokatfirmaet Storeng, Beck & Due Lund, svarer hver uke på lesernes spørsmål om arbeidsrett.

Med seg har hun Benedicte Hille, Ingeborg Kristine Lind, Kristian Foss Aalmo, Helene Larsen Brustad og Sindre Dahl Christensen. Tjenesten er gratis.

Send dine spørsmål til redaksjonen eller advokat Kari Bergeius Andersen.

Les alle spørsmål og svar her!


Annonse