Annonse
Foto: Bruce Mars

Når har man rett på avspasering i en særlig uavhengig stilling?

Spørsmål:

Vi har en senior medarbeider i en særlig uavhengig stilling.

Kontrakten hennes viser til arbeidsmiljøloven § 10-12 punkt 2, slik at hun ikke har rett til overtidsbetaling.

Hun har imidlertid ifølge kontrakten rett til å avspasere inntil 100 timer opparbeidet mertid pr år, forutsatt at dette er avklart med leder på forhånd.

Nå sier medarbeideren at hun vil ha ut 2 uker avspasering fra 10. desember.

Hun har allerede avtalt ferie mellom jul og nyttår. Det passer dårlig for driften og ansvaret hennes, kan vi si nei?

Annonse
Annonse