Næringsliv
– Norsk økonomi er i verdenstoppen
Små forskjeller har gitt oss høy produktivitet, hevder sjeføkonom i Samfunnsøkonomisk Analyse, Roger Bjørnstad.
Neste fredag presenterer fininsminister Siv Jensen sin produktivitetskommisjon. Professor Jørn Rattsø leder utvalget, skriver Finansavisen.
Blant økonomene avisen har snakket med er det uenighet om hva de mener kommisjonen bør fokusere på.
Roger Bjørnstad, sjeføkonom i Samfunnsøkonomisk Analyse, peker på at norsk økonomi er helt i verdenstoppen, og at dette er vel så viktig som å fokusere på hva som har skapt endringer i produktivitetsveksten de siste årene.
– Og den høye norske produktiviteten er et resultat av hvordan vi har organisert hele økonomien, sier han til avisen.
Bjørnstad hevder at små lønnsforskjeller gjør at bedrifter har veldige incentiver til å investere i teknologi.
– Derfor forsvinner bedrifter som bruker lavt utdannet arbeidskraft fortere, mens de med høyt utdannet arbeidskraft blomstrer, sier han til Finansavisen.
NHOs tidligere sjeføkonom, Tor Steing mener imidlertid at markedet må få slippe mer til, siden produktiviteten drives av omstillinger.
– I offentlig tjenesteproduksjon virker jo ikke markedet, mener han.
Sjeføkonom i kommunesektoren, Per Richard Johansen, sier til Finansavisen at produktivitetsskoen trykker i kommunesektoren.
– Disse oppgavene kan vi kun løse gjennom å øke produktiviteten i offentlig sektor, sier han til avisen.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse