Annonse
Samfunn
Høyest valgdeltakelse blant somaliere
Somaliere er den minoritetsgruppen som er ivrigst etter å stemme ved valg i Norge. Personer fra Balkan ligger i motsatt ende av skalaen.
Annonse
For 12 år siden var somalierne dårligst i klassen, og bare 23 prosent brukte stemmeretten. Den andelen ble mer enn doblet på åtte år, og ved forrige lokalvalg gikk halvparten av somalierne i Norge til stemmeurnene melder NRK og viser til tall fra Statistisk sentralbyrå.
– Det landet vi kommer fra er ikke som Norge. Vi brenner for å delta når vi kommer til et demokratisk land, sier somaliske Sada Sahal. Hun har brukt stemmeretten de siste ti årene og sier det er viktig for henne å stemme.
Bare 18 prosent av dem som er fra Bosnia og Kosovo stemmer ved norske lokalvalg. Tross god integrering, er valgdeltakelsen svært lav. Sylo Taraku, som er fra Balkan og står på Arbeiderpartiets liste i Drammen, tror det rett og slett skyldes at folk fra regionen er fornøyd med tingenes tilstand.
– Jeg tror ikke de ser behov for store endringer. De er ikke redde for at det blir verre hvis det ene eller andre partiet overtar, sier Taraku. (©NTB)
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse