Samfunn
– Et historisk svakt klimabudsjett
Klimatoppmøtet i Paris ga en historisk klimaavtale, men det er null historisk sus over dette statsbudsjettet, hevder Bellona-sjef Frederic Hauge.
Sett i lys av Paris-avtalen og varmerekordene, som settes nærmest daglig over hele kloden, er dette en klimapolitisk katastrofe, og et historisk svakt budsjett, sier Bellona-leder Frederic Hauge.
Siden dette er det første statsbudsjettet til å følge opp Paris-avtalen, knyttet det seg forventninger til budsjettet Hauge lure på hvor det ble av statslederen Erna Solberg.
– Goliat-utbyggingen koster 18,2 milliarder mer enn det som var Stortingets forutsetninger da plan for utbygging og drift ble vedtatt. Skattebetalerne må dekke 78 prosent av disse 18,2 milliardene, altså 14 milliarder. Å endre regelverket slik at staten ikke dekker overskridelser over det Stortinget har godkjent, er noe av det mest åpenbare som kunne bli gjort for å snu omstillingen fra oljealderen. Dette er en mye viktigere diskusjon enn bensinprisdiskusjonen politikerne har hatt. I dag kunne disse 14 milliardene gitt vel så stor avkastning om de hadde blitt investert i batterier. Det er en diskusjon som fullstendig mangler i statsbudsjettet, sier Hauge.
Nylige artikler
Med Borten Moe får kjernekraft bein å gå på
NSF varsler flere søksmål: – Arbeidsgiver spekulerer i deltidsstillinger
Regjeringen åpner for å vurdere asylmottak i utlandet – vekker reaksjoner
Fredsprisvinneren: – Folk har risikert livet for at jeg skal være her
Regjeringens egen basketballbane får kritikk: – Garantert Norges dyreste idrettshall
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse