Samfunnsansvar
Flere elever i privatskoler
På ti år har det vært en drastisk økning i antall privatskoler i Norge. Nå går 3,6 prosent av alle grunnskoleelever på privatskole.
I 2016 går 23.000 elever på privatskole. Det tilsvarer 3,6 prosent av elevene i norske grunnskoler. Det er det høyeste antallet elever på privatskole Norge noen gang har hatt, ifølge ferske tall fra Statistisk sentralbyrå.
Mens elevtallet i Norge har holdt seg temmelig stabilt rundt 610.000 – 630.000, har antallet elever på privatskoler økt fra 14.930 elever i 2006 til 22.521 elever i 2016. Det er en økning med 1,2 prosentpoeng siden 2006.
Slik har andelen elever i privatskoler har økt siden 2006:
Per i år er 238 skoler av 2.858 grunnskoler i Norge private. Det er en drastisk økning siden 2006, da det var 157 privatskoler i Norge.
I Oslo, Vestfold og Aust-Agder går hele fem prosent av elevene på privatskoler. Mens det er færrest i Sogn og Fjordane, der andelen er 0,5 prosent.
Mindre spesialundervisning
Andelen elever med behov for spesialundervisning og morsmåls- og tospråklig undervisning har gått jevnt ned siden 2011. Da var det 52.000 elever som fikk spesialundervisning. I 2016 er det rundt 50.000 elever som får slik undervisning, og det totale elevantallet er større.
Antallet elever som får tilrettelagt opplæring på morsmål eller tospråklig fagopplæring er nede fra 22.000 elever i 2008 til 14.000 elever i år.
Elevene blir dyrere
Ifølge SSB har hver elev blitt 16.500 kroner dyrere siden 2010. Tall hentet fra kommunene viser at hver elev i gjennomsnitt kostet 108.500 kroner i 2015. Utgifter til grunnskoleundervisning, skolelokaler og skyss til skolen er tatt med. 80 prosent av utgiftene går til lønn, og det er denne posten som har steget mest.
Nylige artikler
AfD revurderer Dexit-strategi
Er du en KI-robot – eller kanskje er du et menneske?
Brasil går til andre valgomgang etter overraskende Bolsonaro-seier
Når kuler og krutt erstattes av bits og bytes
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?
Statlige toppledere tjener langt mer enn i privat sektor