Europa
Foreslår humanitær bistand til EU-land
Det bør frigis flere milliarder kroner til EU-landene som har blitt verst rammet av flyktningkrisen, mener EUs bistands- og krisehåndteringskommissær.
Kyprioten Christos Styliandides presenterte onsdag et nytt forslag til humanitær bistand til medlemsland i krise.
– Vi må øke innsatsen vår, uten utsettelser, for å unngå en ytterligere forverring av situasjonen, sa han til europaportalen.se.
Forslaget må først godkjennes av EU-parlamentet og medlemslandene. Det innebærer at til sammen 6,6 milliarder svenske kroner skal frigjøres, først og fremst til Hellas.
– Det skal dekke grunnleggende behov, mat, akutte helsetjenester, husing, rent vann og andre ting, sa Stylianides.
Pengene skal ikke tas fra eksisterende EU-bistand, men gjøres tilgjengelig fra andre poster i budsjettet, heter det i forslaget.
Nylige artikler
Kraftig opptrapping av hotell- og restaurantstreiken i helgen: – Vi mener alvor
Ny smell for regjeringen i Stortinget – må gi full momsgaranti til frivillige
Norge gir 1,7 milliarder til Verdens matvareprogram
Pensjonsgapet: 4 av 10 bedrifter betaler minstesats for tjenestepensjon
Når kosen kveler kreativiteten
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter