Annonse
Europa
Juncker vil ha felles EU-hær
I sin tale årlige tale om Unionens tilstand, forslo Juncker onsdag at det etableres et felles militærhovedkvarter for EUs medlemsland.
Annonse
Juncker sa videre at Unionen nå bør arbeide fram mot å danne en felles militærstyrke og at medlemslandene bør samordne sine innkjøp av militært utstyr.
Han forslo også at det opprettes et eget fond for forskning og utvikling av våpen og militært utstyr i EU.
Juncker understreket at meningen med en felles EU-styrke ikke er å undergrave NATO, som 22 av EUs medlemsland er medlem av.
– Mer europeisk forsvar betyr ikke mindre transatlantisk solidaritet, sa han.
Fredag vil Juncker gi en mer detaljert orientering om sine forslag til EUs stats- og regjeringssjefer når de møtes i Bratislava i Slovakia.
Storbritannia har lenge blitt sett på som en bremsekloss for økt forsvarssamarbeid i EU, men brexit har gitt tilhengerne av en felles EU-hær nytt håp.
Nylige artikler
Over 300.000 evakuert fra skogbrannene sør i Europa
Europa trenger sitt politiske sentrum: Anti-semittisme på fløyene en økende trussel
Fra leketøy til kraftig motor: Hvorfor fungerer ikke KI på våre egne data?
– Vi har fått en mer uforutsigbar arbeidslivspolitikk
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mest leste artikler
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Verdens beste vann
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere