Annonse
Europa
Juncker vil ha felles EU-hær
I sin tale årlige tale om Unionens tilstand, forslo Juncker onsdag at det etableres et felles militærhovedkvarter for EUs medlemsland.
Annonse
Juncker sa videre at Unionen nå bør arbeide fram mot å danne en felles militærstyrke og at medlemslandene bør samordne sine innkjøp av militært utstyr.
Han forslo også at det opprettes et eget fond for forskning og utvikling av våpen og militært utstyr i EU.
Juncker understreket at meningen med en felles EU-styrke ikke er å undergrave NATO, som 22 av EUs medlemsland er medlem av.
– Mer europeisk forsvar betyr ikke mindre transatlantisk solidaritet, sa han.
Fredag vil Juncker gi en mer detaljert orientering om sine forslag til EUs stats- og regjeringssjefer når de møtes i Bratislava i Slovakia.
Storbritannia har lenge blitt sett på som en bremsekloss for økt forsvarssamarbeid i EU, men brexit har gitt tilhengerne av en felles EU-hær nytt håp.
Nylige artikler
Bufdir – et reir for kjønnsaktivisme
Fra drøfting til varsling
Jordskjelvekspert om skjelv i Oslo-området: – Enormt skadepotensial
Nye tall: Nedgang i antall selvmord i Norge
Fornybar Norge slår alarm om strømsituasjonen – vil ha mer vindkraft
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser