Arbeidsliv
LO-leder Gerd Kristiansen vil styrke yrkesfagene.
NTB Scanpix
LO vil øke statusen til yrkesfagene
LO-leder Gerd Kristiansen vil erstatte dagens yrkesfag på videregående skole med statlige faghøyskoler for å heve kvaliteten og statusen til de praktiske fagene.
– Om fagskolene styrkes til en «høyere»yrkesfaglig utdanning, kan det føre til at elevene velger yrkesfag, når de ser at de har karrieremuligheter, sier Kristiansen til Klassekampen. Hun sier hun ønsker en modell som ligner Tysklands, hvor yrkesfag har en høyere status, på grunn av at søkertallene til yrkesfag på videregående synker, og frafallet er stort. Ifølge SSB er det behov for 100.000 nye fagarbeidere innen 2030.
– Det er alltid billigere å kjøre skolestueundervisning enn praktisk undervisning. Men dersom ikke Norge velger å satse på dette, vil vi aldri klare å opprettholde den kvaliteten og produktiviteten vi har i norsk arbeidsliv i dag.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap