Samfunn
Siri Hatlen styreleder i det nye jernbaneinfrastrukturforetaket
I dag ble det nye foretaket som skal drifte infrastrukturen til jernbanen stiftet
– Med jernbanereformen sørger vi for bedre organisering og klarere roller i norsk jernbanesektor. Dagens stiftelsesmøte for det nye Jernbaneinfrastrukturforetaket viser at vi er godt i rute med å fornye og forbedre norsk jernbane, sier samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen i en pressemelding.
Styret for det nye Jernbaneinfrastrukturforetaket er nå klart. Styrets leder er Siri Hatlen, mens øvrige medlemmer er Olaf Melbø, Ane Breivega, Toril Nag og Auke Lont.
– Jeg er glad for at vi har fått på plass et kompetent styre som nå er klare til å ta tak i mange spennende utfordringer for det nye foretaket, sier Solvik-Olsen.
På dagens stiftelsesmøte diskuterte statsråden og styret både arbeidsoppgaver og prioriteringer i tiden fremover. Det nye Jernbaneinfrastrukturforetaket skal være operativt fra 1.1. 2017, og mye av året vil derfor bli brukt til å få på plass personalressurser, utarbeide forretningsplan og formulere avtaler med det nye Jernbanedirektoratet.
– Jernbaneinfrastrukturforetaket vil ha en tydelig rolle som leverandør av fungerende infrastruktur, sier Solvik-Olsen. Han påpeker at jernbanereformen innebærer et tydelig skille mellom leverandør og bruker av tjenester.
Nylige artikler
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Over 300.000 evakuert fra skogbrannene sør i Europa
Europa trenger sitt politiske sentrum: Anti-semittisme på fløyene en økende trussel
Fra leketøy til kraftig motor: Hvorfor fungerer ikke KI på våre egne data?
Mest leste artikler
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Verdens beste vann
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere