Samfunnsansvar
Sjefen for Cyberforsvaret bekymret for kutt
Generalmajor Odd Egil Pedersen er bekymret for rikets sikkerhet etter at Cyberforsvaret han leder har fått kuttet investeringsbudsjettet med over en milliard kroner.
– Fienden kan lettere trenge inn på maskinene våre og hente informasjon som skal brukes til å angripe og ødelegge Norge, sier generalmajoren, som mener Norge er mer sårbare enn vi tror. Han skisserer et scenario der et svakt cyberforsvar gjør at fremmede makter kan lamme luftvåpenet og stridsvognene og legge sambandet dødt. Med noen tastetrykk vil Norge i praksis være uten forsvarsevne, selv med 52 nye jagerfly tilgjengelig, forklarer Pedersen.
Spesialrådgiver Birgitte Frisch i Forsvarsdepartementet sier fordelingen av investeringsbudsjettet mellom ulike deler av Forsvarets virksomhet endrer seg.
– I perioden 2014 til 2017 går en forholdsmessig stor del til nye kampfly, men dette vil endre seg fra 2018, sier Frisch. Hun mener det ikke er belegg for å hevde at rikets sikkerhet er svekket i dag.
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Gazakomité avviser å overta Gaza før israelsk tilbaketrekking