Ledelse
Direktør ved Henie Onstad Kunstsenter, Tone Hansen, ble like før jul oppnevnt som ny rådsleder i Norsk Kulturråd fra 2016. Hun vil ha et fritt og uavhengig råd som er en tydelig stemme i det offentlige ordskiftet.
Øystein Thorvaldsen/HOK
Tone Hansen, nyvalgt leder av Norsk Kulturråd: Noe med kvalitet
Fra den private stiftelsen som huser Henie Onstad Kunstsenter på Høvikodden like utenfor Oslo, er direktør Tone Hansen blitt kallet til vervet som leder av Norsk Kulturråd, en jobb helt ulik alle andre styrejobber i Kongeriket. At departementet har en fast observatør fra embetsverket i rådet synes hun er helt OK.
– Da jeg ble spurt om jeg kunne overta måtte jeg bruke litt tid på å forstå funksjonen til det, sier hun. – Jeg tror kanskje det er på tide at man enda tydeligere foretar en grenseoppgang mellom kulturrådets tre funksjoner: Norsk Kulturfond (som hun leder), Statens kunstnerstipend og Fond for lyd og bilde. Selv om jeg leder den største av dem, så leder jeg altså ikke hele Kulturrådet. Jeg tror de færreste er klar over det.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Spår kraftig vekst i behovet for heldøgnsplasser
Politiet tar i bruk droner: – Kan lokalisere gjerningspersoner raskere
Starmer erkjenner nederlaget og trekker seg
Storbritannias statsminister Keir Starmer går av – ny etterfølger skal være på plass i september
Hvordan få god nok oversikt over ansattes arbeidstid?
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tom Karp om sterke ledere: Derfor utfordres demokrati og ledelse nå
Tom H. Skoglund: Når blir ledelse manipulasjon? Om påvirkning, etikk og Cialdinis prinsipper
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer