Nyskaping
Uber taper enorme summer
Alle selskaper i kraftig vekst tar gjerne tap i starten for å bygge seg opp til en mer profitabel posisjon senere. Men for Uber, selskapet som har snudd taxibransjen på hodet, viser det seg at tapene er veldig mye større enn man hadde ventet.
Det er Naked Capitalism og FTalphaville som peker på fly- og transporteksperten Hubert Horans analyse av Ubers regnskapstall for 2015.
Uber-kunder betaler kun 41 prosent av den faktiske kostnaden
I september 2015 hadde Uber tapt 2 milliarder dollar og de hadde solgt varer og tjenester for bare 1,4 milliarder dollar. Det gir et resultat på minus 143 prosent. Tapet er dekket med å trekke på egenkapitalen. Så langt har investorene bidratt med 13 milliarder dollar i kapital til selskapet.
En konsekvens er at prisen på en Ubertur er lavere enn hva den faktisk koster å lage. Ifølge Horan betaler Uber-kunder kun 41 prosent av den faktiske kostnaden.
Dette er ikke nyheter for investorene. De har rettferdiggjort de store underskuddene med drømmen om at når Uber bare er store nok, vil selskapet ha markedsmakt og nettverkseffekter nok til å tjene penger. En konsekvens er høyere priser på taxi igjen, så fort selskapet har kommet i en dominant posisjon, spekulerer økonomiprofessor Justin Wolfers på Twitter.
Nylige artikler
Over 300.000 evakuert fra skogbrannene sør i Europa
Europa trenger sitt politiske sentrum: Anti-semittisme på fløyene en økende trussel
Fra leketøy til kraftig motor: Hvorfor fungerer ikke KI på våre egne data?
– Vi har fått en mer uforutsigbar arbeidslivspolitikk
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mest leste artikler
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Verdens beste vann
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere
Jan Tore Nygård om urealistiske krav i moderne rekruttering: Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret: