Ledelse
PÅ TIDE MED ENDRING: Ledelsen ved norske politidistrikt er for juriststyrt. Det er behov for mer mangfold og sterkere politifaglig kompetanse, mener leder i Politiets fellesforbund, Sigve Bolstad.
NTB-scanpix.
– På tide å ta fra juristene noe av makta
– Det er for lite politifaglig kompetanse i ledelsen i norsk politi, sier leder i Politiets fellesforbund Sigve Bolstad. Han mener den siste varslersaken i Bergen er et eksempel på at politiet er for juriststyrt.
Først «fikk» politiet i Bergen den såkalte Monika-saken. Så skrev privatetterforsker og tidliigere Kriposetterforsker Ola Thune boken «Byen vest for loven» hvor han forteller om sine erfaringer med politietaten i Bergen og Hordaland gjennom mange år. Erfaringene er stort sett negative, og den erfarne etterforskeren er ikke nådig i sin dom over politiet i Vestlandets hovedstad, der han mener det har vært en ukultur siden 1990-tallet.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Regjeringen vil at alle skal få behandling innen 60 dager
Forsvaret settes inn for å løse politioppgaver i fredstid – en varslet løsning som bør vekke innbyggere og politikere
Sløseri på toppen, snikrasjonering på bunnen
Har inngått sluttavtale – får ikke attest
Kvinneandelen blant styreledere i statens selskaper faller for tredje år på rad
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Tom Karp om sterke ledere: Derfor utfordres demokrati og ledelse nå