Samfunn
Bistandsbudsjettet øker
Regjeringen vil bruke rundt 3,8 prosent mer på bistand neste år, viser forslaget til statsbudsjett.
I forslaget til statsbudsjett for 2018 er det satt av 35,1 milliarder kroner til bistand.
Dette er en økning på 1,3 milliarder kroner fra inneværende år og utgjør om lag 1 prosent av neste års forventede bruttonasjonalprodukt (BNI).
– Vi øker innsatsen for å nå FNs bærekraftmål og satser på områder vi vet bidrar til langsiktig utvikling, vekst og stabilitet, sier utenriksminister Børge Brende (H).
Budsjettet prioriterer de fem hovedområdene utdanning, helse, klima og bærekraftig energi, jobbskapning og nødhjelp.
Flyktninghjelpen mener det burde ha vært satt av mer til nødhjelp enn 5,2 milliarder kroner, som rett nok er en økning på 139 millioner kroner
– Støtten til nødhjelp er langt fra tilstrekkelig, gitt økningen i antall mennesker på flukt fra krig og forfølgelse i nærområdene og manglende internasjonal finansiering. Nivået er lavere enn det Norge brukte på dette formålet i 2014, sier seniorrådgiver Pål Nesse i Flyktninghjelpen.
Nylige artikler
Ansatte skal involveres: Blir dere mer enn fem ansatte, må dere ha verneombud
Vegvesenets forsiktighetskrav stopper syklistene
Ap og Frp raser mot «sine egne»: Uventet politisk allianse sikret ny stor fergehavn i Oslo
Enighet om fergehavn i Oslo: Byrådet måtte grave dypt for å få viljen sin
Når færre vil bli ledere, må vi ruste opp de som faktisk er klare
Mest leste artikler
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
Kongshavn blir ny fergeterminal i Oslo: Ap og Frp raser mot avtalen
Forskning: Følelser og verdier kan gi bedre ledelse og beslutninger
Gry Espedal: Slik kan ledere styrke verdier ved å ta følelser på alvor
Jobbpynting på arbeidsplassen: Kan gi økt motivasjon, men utgjør også risiko