Samfunn
– Skreddersy undervisningen til elever med autisme
For barn med autisme forvirrer ofte metaforer mer enn det forenkler. Det viser ny forskning fra Universitetet i Oslo.
Resultatene fra studien som er publisert i det britiske tidsskriftet Autism viser at:
- Personer med autisme forstår figurativt språk dårligere enn sine jevnaldrende.
- Av ironi, sarkasme og metaforer, er det metaforer som barn med autisme har størst vansker med å forstå.
- Elevene må ha nådd de grunnleggende språkutviklingstrinnene før de kan begynne å forstå og bruke det figurative språket.
Lærere må være oppmerksomme
Tamar Kalandadze er stipendiat ved Institutt for spesialpedagogikk ved Universitetet i Oslo. Hun forteller i en pressemelding fra Det utdanningsvitenskapelige fakultet ved Universitetet i Oslo at det er viktig at lærere er oppmerksomme på barn og unge med autisme.
– De kan ha et tilsynelatende godt språk, lese raskt og komme igjennom lærebøkene på lik linje med jevnaldrende. Det er lærerens oppgave å fange opp at de allikevel kan streve med språkforståelsen.
Et godt undervisningsopplegg med fokus på trening i språkforståelse kan ha avgjørende betydning for det sosiale livet.
– Et undervisningsopplegg i språkforståelse kan gjøre en forskjell i livskvaliteten senere. Hvis ikke barna lærer å forstå det figurative språket vil de sosiale utfordringene bare øke med alderen, påpeker Kalandadze.
– Ikke skjerm barna
Ofte anbefales det at lærere og foreldre skal skjerme barna ved å unngå å bruke figurativt språk i interaksjon med barna.
– Det er veldig viktig med tidlig hjelp. Det er også viktig å la barna få erfaring med språk som brukes i overført betydning, slik at de kan trene seg i å forstå og selv bruke det. Det som er avgjørende, er at de voksne støtter og forklarer, for å forsikre seg om at barna virkelig forstår, avslutter hun.
Nylige artikler
Minst 40 ansatte i Norge mister jobben i Norsk Folkehjelp etter USA-nei
Det tomme universitetet
Melonis regjering har satt rekord i Italia
Grønt omdømme kan bremse grønn omstilling
Aschehoug-kjøp avklart – konsernsjef Mads Nygaard trer til side
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Tre spørsmål om endring
Tre spørsmål om motstand mot endring
Rune Bjerke og Helge Lund: Styrene må sette KI på agendaen