Arbeidsliv
Bakeri får gebyr for overvåking av ansatte
Et overvåkingskamera var skjult i en røykvarsler. Nå er United Bakeries på Majorstua i Oslo ilagt et gebyr på 40.000 kroner for å ha drevet skjult overvåking av de ansatte.
Datatilsynet avdekket i fjor høst flere brudd på personopplysningsloven ved bakeriets utsalg på Majorstua. Det groveste bruddet var skjult kameraovervåking av de ansatte via et kamera gjemt i en røykvarsler, opplyser Datatilsynet.
Denne overvåkingen skjedde på et lite kontor der de ansatte kunne trekke seg tilbake for å gjøre kontorarbeid eller private gjøremål. Avdelingsdirektør Leif T. Aanensen i tilsyns- og sikkerhetsavdelingen hos Datatilsynet påpeker at det er ulovlig å benytte skjult overvåking.
– Dette er et grovt brudd på bestemmelsene om kameraovervåking. Ikke bare manglet det skilting og informasjon til de ansatte, men de ansatte er bevisst ført bak lyset gjennom flere år ved at et kamera har vært skjult, sier han.
Bakeriet må gjennomgå og forbedre varsling av overvåkingen, og redusere kamerabruk rundt butikkdisken. Kameraer som fanger opp kafébord for gjester skal fjernes.
I et tilsvar opplyser United Bakeries at kameraovervåkingen ble fjernet kort tid etter et møte med Datatilsynet, og at alle opptak er blitt slettet. Bakeriet opplyser at overvåkingen fant sted for å avdekke lommetyverier, og at det er skiltet med overvåking. Ingen av de ansatte har ytret seg negativt mot overvåkingen, og det opplyses i alle arbeidskontrakter om at det er kameraovervåking, skriver United Bakeries i tilsvaret. (©NTB)
Nylige artikler
Har du mot til å ikke være deg selv som leder?
Den stille makten
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
NVE varsler betydelig høyere strømpriser på grunn av datasentre: – Det er uakseptabelt
Kraftig advarsel fra næringslivet mot Sps datasenter-u-sving
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens