Arbeidsliv
Bekymret for overvåking på jobben
Arbeidsdepartementet er bekymret for at norske arbeidere blir overvåket for mye av arbeidsgiverne.
Statssekretær Jan-Erik Støstad i departementet sier til VG Nett at de nå setter i gang kartlegging av kontrolltiltak og overvåking i arbeidslivet, blant annet på bakgrunn av en bekymringsmelding fra LO i fjor.
Departementet skal foreta kartleggingen sammen med Fornyingsdepartementet, partene i arbeidslivet, Arbeidstilsynet og Datatilsynet.
Støstad håper de er ferdige med kartleggingen til sommeren. Da vil de vurdere om de eventuelt vil gjøre noe med regelverket, om de vil komme med bedre informasjon eller om de trenger å hente inn mer kunnskap.
– Vi ønsker å få vite om det er regelverket det er noe galt med, eller om det er en ukultur i arbeidslivet.
Støstad nevner blant annet saken i Nord-Norge hvor en søppelbilsjåfør fikk sparken av arbeidsgiveren sin, Avfallsservice, etter GPS-overvåking, som en aktuell sak.
– Det generelle inntrykket er at det blir mer overvåking i arbeidslivet. Men vi kan ikke basere oss på enkelteksempler. Vi må få kvalifiserte fagfolk til å gjøre vurderinger, sier han.
Støstad mener likevel at noen kontrolltiltak i arbeidslivet kan være positive.
– Dersom det øker sikkerheten til de ansatte kan det være det. For eksempel kan videoovervåking øke sikkerheten til personer som jobber alene i kiosker eller på bensinstasjoner, sier han. (©NTB)
Nylige artikler
Tiktok-gigant og «brutal» skyggepolitiker: Dette er de borgerlige statsministerkandidatene i Danmark
Skole-Kari med strengt grep: Vil kunne bortvise elever i fire uker
Regjeringen får smekk av Stortinget – har ikke fulgt opp vedtak
Kommuneeksperten: – Vi styrer mot et sammenbrudd
Nye regler: Hva skal stå i en arbeidsavtale?
Mest leste artikler
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Norsk kommunesystem uten retning: Ekspert advarer mot sammenbrudd
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
NAVs utfordringer: Effektive tiltak som lønnstilskudd blir ikke prioritert
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?