Arbeidsliv
Heiko Junge / NTB scanpix
NHO-sjef Kristin Skogen Lund under den offisielle åpningen av Norges nye hovedflyplass, Oslo lufthavn Gardermoen i slutten av april.
– De svartmaler verdens beste arbeidsliv
NHO-leder Kristin Skogen Lund kritiserer LO-leder Gerd Kristiansen for å svartmale norsk arbeidsliv og å prioritere valgkamp for Arbeiderpartiet.
Skogen Lund sier til
VG at LOs største forbund, Fagforbundet, og Ap selv gjør det de tordner mot i taler: Leier inn korttidsmedarbeidere.
– Vi reagerer på hvordan LO og Ap beskriver arbeidslivet i Norge. Vi kan ikke sitte stille og se på hvordan de svartmaler verdens beste arbeidsliv, sier hun.
I sin åpningstale til LO-kongressen mandag, gikk Kristiansen hardt ut mot regjeringen som hun mener skaper usikre arbeidstakere og fortsatte retorikken om midlertidig ansettelser. Ifølge Skogen Lund har arbeidsminister Anniken Hauglie (H) lagt fram tall som viser at antall midlertidig ansatte har ligget stabilt rundt åtte prosent i mange år.
– Både Fagforbundet og Arbeiderpartiet har i 2017 lyst ut midlertidige stillinger som kommunikasjonsrådgiver, nettopp fordi de trenger ekstramannskap for en periode, sier NHO-sjefen og sier det forteller at LO og Ap kritiserer en hverdag de er en del av.
Ifølge Kristiansen har de aldri vært imot midlertidige stillinger ved midlertidige behov. Kritikken gjelder arbeidslivet generelt.
–Når det er rene mafiatilstander i sentrale deler av norsk arbeidsliv, så er det vår plikt som tillitsvalgte å si ifra, sier hun.
Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd
99,- 750,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd
2835,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd
1,- 205,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd
2400,-
KJØP
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk