Arbeidsliv
Doktorgrad i næringslivet
Etter mønster fra en norsk og dansk ordning, åpner EU for at deler av en doktorgrad kan tas i en bedrift.
Det melder NHO, som sammen med organisasjonen Dansk Industri har jobbet aktivt for å få gjennomslag for en doktorgradsordning i næringslivet på europeisk nivå.
Ordningen fungerer slik at doktorgradsstudenten tar halvparten av utdanningen i en bedrift og halvparten ved en doktorgradsgivende institusjon. Bedriftens forskningsbehov legger premissene for utdanningen.
EU har ikke vedtatt doktorgrad i næringslivet som en permanent ordning, men Europaparlamentet har bevilget 20 millioner euro til et pilotprosjekt. Administrerende direktør i NHO, John G. Bernander, mener det er viktig at norske myndigheter, på samme måte som danske myndigheter, nå arbeider for at europeisk nærings-PhD blir en permanent ordning i EU.
– Dette bør være et viktig innspill til EUs neste rammeprogram for forskning og innovasjon, sier Bernander i en melding på NHOs hjemmesider.
Nylige artikler
Bufdir – et reir for kjønnsaktivisme
Fra drøfting til varsling
Jordskjelvekspert om skjelv i Oslo-området: – Enormt skadepotensial
Nye tall: Nedgang i antall selvmord i Norge
Fornybar Norge slår alarm om strømsituasjonen – vil ha mer vindkraft
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser