Arbeidsliv
Engelsk skaper trøbbel på norske arbeidsplasser
Engelsk som arbeidsspråk går ut over sikkerheten, mener fire av ti tillitsvalgte i norsk industri og bygg- og anleggsvirksomhet. Det kommer fram i en ny undersøkelse fra Språkrådet.
Undersøkelsen viser at bruken av engelsk øker risikoen for uheldige hendelser, både i industrien og i bygg- og anleggsvirksomhet, skriver Klassekampen.
Hele fire av ti tillitsvalgte mener at bruken av engelsk går ut over helse, miljø og sikkerhet (HMS). I industrien svarer halvparten at engelsk skaper problemer også for den interne kommunikasjonen og den interne effektiviteten.
– Når de tillitsvalgte sier at engelsk kan være et sikkerhetsproblem, bør man ikke hodeløst velge dette som arbeidsspråk, sier Åse Wetås.
Direktøren i Språkrådet håper undersøkelsen kan bidra til at bedriftene får et mer bevisst forhold til når og hvorfor de snakker engelsk. Språkrådet har tidligere intervjuet ledere om hvordan engelsk brukes i disse bransjene. Sammenlignet med de tillitsvalgte rapporterer lederne om mindre bruk av muntlig og skriftlig engelsk.
– Dette kan tyde på at valget av arbeidsspråk ikke er så aktivt som det burde være, sier Wetås.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Verdibasert realisme – refleksjoner rundt Mark Carneys Davos tale
Et balansert syn på cellekontoret
Bane Nor-kaoset: MDG vil kalle samferdselsminister inn til Stortinget
Krevende start på året for sjømateksporten – kraftig fall i USA-eksporten
UD sender utrykningsteam til Dubai for å hjelpe nordmenn i området
Mest leste artikler
Nå skal Høyesterett klargjøre det ulne begrepet «særlig uavhengig stilling»
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Varslinger i kommuner: Kostbare undersøkelser uten resultater