Arbeidsliv
OVERREPRESENTERT; Én av ti uføre som er i jobb, tilhører yrkesgruppen renholdere og hjelpearbeidere, mens det bare gjelder om lag en av tjue av de yrkesaktive i resten av befolkningen.
FG Trade/iStock
Flest uføre jobber i salg- og serviceyrker
Én av fire uføre jobber samtidig som de mottar de trygd. Mest vanlig er det å jobbe i salgs- og serviceyrker, og uføre er også overrepresentert blant renholdere.
Om lag tre av fire uføre står helt utenfor arbeidslivet, viser statistikk over uføre for de fem siste årene fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Det betyr at de ikke kombinerte arbeid og uføretrygd i noen av årets måneder.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Varsler klaget inn ulovlig forsvarskjøp – fikk sparken
Gud høyere opp på dagsordenen
Per Axel Koch går av som konsernsjef
Trekker YS inn i klagesak mot LO: – Utidig og helt uten fundament å koble YS til denne saken
Kommunene oppfyller ikke lovpålagte krav til sikkerhet
Mest leste artikler
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere