Forventer reallønnsvekst på 1,5 prosent
Norges Banks forventningsundersøkelse: Partene i arbeidslivet tror på 1,4 prosents reallønnsvekst, mens økonomiekspertene forventer 1,5.
– Økonomiekspertenes forventninger til gjennomsnittlig årslønnsvekst i inneværende år er 5,1 prosent, uendret fra forrige kvartal, heter det i Norges Banks forventningsundersøkelse for tredje kvartal.
Videre skriver de at partene i arbeidslivet forventer en årslønnsvekst på 5,1 prosent, opp 0,1 prosentpoeng fra forrige kvartal. Næringslivslederne forventer en årslønnsvekst i egen bedrift på 4,8 prosent for inneværende år, ned 0,3 prosentpoeng fra forrige kvartal.
Når det gjelder reallønnsveksten, forventer økonomene en gjennomsnittlig reallønnsvekst på 1,5 prosent i inneværende år. Det er opp 0,3 prosentpoeng fra forrige kvartal. Partene i arbeidslivet har lagt sitt anslag ett hakk under, med en forventning om reallønnsvekst på 1,4 prosent i samme periode, opp 0,1 prosentpoeng fra forrige kvartal.
Økonomene anslår en prisstigning på varer og tjenester på 3,1 prosent om tolv måneder, en nedgang på 0,5 prosentpoeng fra forrige kvartal.
– Kan puste lettet ut
Partene er i arbeidslivet er godt på linje med Norges Bank sine forventninger til lønnsvekst, sier sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i Sparebank1 SR-Bank.
– Det er betryggende og gjør at Norges Bank kan puste lettet ut, sier han til NTB.
Han mener det er vel så interessant å se til hva som kommer neste år, hvor partene i arbeidslivet venter en reallønnsvekst på 0,9 prosent.
– Partene venter dermed litt lavere reallønnsvekst neste år enn det Norges Bank har lagt til grunn. Dette er dermed positivt med tanke på renteutsiktene, sier Knudsen.
– På rett vei
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener forventningene om høyere reallønnsvekst er en bekreftelse på at norsk økonomi er på rett vei.
– Regjeringens klare mål har vært at folk skal få bedre råd, og nå ser vi at vi er ved et vendepunkt som gjør at kjøpekraften vil øke for folk i år, sier Støre til NTB.
– Det er svært viktig etter flere år der mange har opplevd svekket kjøpekraft. I tillegg har regjeringen gjort tydelige politiske valg for å redusere prisen for barnehage og skolefritidsordningen, tilføyer han.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Støre må støtte forhandlinger med Russland om Ukraina på Nato-toppmøtet
Lavere inflasjon i juni gir rentehåp – prisveksten langt under Norges Banks anslag