Arbeidsliv
LO velger hoteller uten tariffavtale
LO gir sine medlemmer rabatt på et stort antall hoteller drevet av uorganiserte ansatte.
Det er hotellkjedene Choice og Rica, som LO har inngått avtale med. Dermed får 900.000 LO-medlemmer rabatterte opphold på disse kjedenes hoteller gjennom medlemsordningen LO favør. Bare om lag halvparten av Choice- og Rica-kjedenes hoteller har innført tariffavtale. Det skriver Dagsavisen.
Stortingsrepresentant for SV, Karin Andersen, mener LO må rydde opp.
– Det høres ut som en selvmotsigelse. Her bør LO gå en runde med seg selv og bli mer bevisst sine egne valg. De kan ikke lose sine medlemmer inn på hoteller som ikke har tariffavtale, sier hun til avisen.
Nestleder i Los organisasjonsavdeling, Jan Olav Lajord, forsvarer imidlertid ordningen. Han mener Landsorganisasjonen må leve med at enkelthoteller ikke har tariffavtale.
– At LO har en jobb å gjøre i hotellnæringen for å få flere organisert, vet vi godt, men dette bør skje på organisasjonsnivå. Resultatet av å benytte forbrukermakt kan bli at man tvinger noen til å organisere seg kun for å kapre kunder. Det beste er å ha aktive medlemmer som tar selvstendige organiseringsvalg, sier han til Dagsavisen.
Nylige artikler
Støre om beredskap i Norden: – Vi lever på en illusjon
Toppdiplomat foreslår løsninger for å unngå Nato-skilsmisse
Når omsorg møter prestasjonskrav – et paradoks i arbeidslivet vi snakker for lite om
Sparket sjef i ny sjefjobb?
– For meg handler ikke LinkedIn om synlighet for synlighetens skyld
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det