Arbeidsliv
Det er rundt 19.000 færre søkere til høyere utdanning i år enn i fjor, som var et rekordår. 134.954 personer har søkt studieplass på en høyskole eller et universitet via Samordna opptak.
StefaNikolic/iStock
Nettstudium i organisasjon og ledelse på topplista
– Vi ser at mange søker seg til utdanninger som vil gi dem gode jobbutsikter når de er ferdige å studere, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe.
Siviløkonomutdanningen ved Norges Handelshøyskole (NHH) er det studiet flest søkere har som sitt førstevalg. Hakk i hæl følger rettsvitenskap ved universitetene i Oslo og Bergen.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
– Tjenende ledelse er krevende, men effektivt
Makt ikke viktigst i lederskap
«Tjenende lederskap», der ansatte settes først, var negativt for lønnsomheten
Rekordmange studerer ved fagskole
Forsvarsbudsjettet øker kraftig – mens diplomatiet slankes
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv