Arbeidsliv

Er du og sjefen "kvitt" dersom du avspaserer overtidstimene dine? Nei, du har uansett krav på overtidstillegget.

Overtidstillegg: Slipper sjefen å betale hvis man avtaler avspasering?

En klassisk misforståelse er at dersom du avspaserer de timene du jobber overtid, så slipper sjefen å betale overtidstillegg. Det er feil. Det er de timene du har jobbet ekstra som kan avspaseres. Selve overtidstillegg skal du uansett få.

Publisert Sist oppdatert

­Spørsmål: Vi holder på å oppdatere våre kontrakter og det har dukket opp et spørsmål om overtid og overtidstillegg. Dersom vi skriftlig avtaler med våre ansatte at de kan avspasere overtidstimer, har de ansatte det gjelder da fremdeles krav på overtidstillegget eller «forsvinner» det ved avspaseringen?

Svar: Overtidstillegget skal betales ut, selv om de ansatte avspaserer overtidstimer.

Arbeid utover avtalt arbeidstid regnes som overtid. Overtid er regulert i arbeidsmiljøloven § 10-5. Den alminnelige arbeidstid må ikke overstige ni timer i løpet av 24 timer og 40 timer i løpet av sju dager.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnenter gir tilgang til alle artikler og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 715,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2700,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 199,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2290,-

KJØP

Powered by Labrador CMS