Arbeidsliv
Jan Davidsen. Leder av Pensjonistforbundet.
NTB Scanpix
Pensjonistene vil ha forhandlingsrett og kampmidler
Pensjonistene må få rett til å forhandle med staten – og folk som er i jobb må kunne streike for pensjonistene når forhandlingene ikke fører fram, krever leder Jan Davidsen i Pensjonistforbund.
Han ber nå om at det utredes en organisering av Pensjonistforbundet som hovedorganisasjon med forhandlingsrett, og at det «lenger fram» også vil «bli et tema» at yrkesaktive skal måtte streike på vegne av pensjonistene. Det gjør Davidsen – den tidligere lederen av Fagforbundet – klart overfor NRK.
Han poengterer at pensjonistene hadde forhandlingsrett over pensjoner under utbetaling fram til pensjonsreformen trådte i kraft. Nå har pensjonistene innspillsrett og ingen reell mulighet til å presse igjennom eventuelle krav.
– Vi vil ha den samme muligheten som de yrkesaktive til å drive fordelingspolitikk innenfor de rammene som finnes, sier Davidsen, og viser til at den daværende forhandlingsretten gjorde det mulig å gi minstepensjonister «et skikkelig løft» i 2008.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Lykkelig er den som koser seg
Når norsk organisasjonspsykologi møter afrikansk filosofi
Om sanser, intuisjon og refleksjon i lederskapet – «Leading with Sense»
Stortingsregjereri uten kontroll
Norge rykker oppover igjen på FNs lykkemåling
Mest leste artikler
Norsk kommunesystem uten retning: Ekspert advarer mot sammenbrudd
Lykkebarometer 2026: Hva gjør nordmenn lykkelige?
NAVs utfordringer: Effektive tiltak som lønnstilskudd blir ikke prioritert
Effektiv kriseledelse: Hvordan vinne i kritiske situasjoner
Aslak Molvær om Norge og den uoffisielle tidligpensjonen: En kritisk analyse