Arbeidsliv

Skuffet over likelønns-nederlag

Arbeiderpartiet vil ikke sette av tre milliarder kroner til likelønn.

Publisert Sist oppdatert

Likelønnskommisjonen anbefalte i fjor en pott på tre milliarder kroner for å utjevne lønnsforskjeller, en anbefaling både SV og Senterpartiet har gitt grønt lys for. Men Arbeiderpartiets landsmøte ikke ville vedta en slik pott, melder NRK.

- Vi er skuffet, og synes det er oppsiktsvekkende at Arbeiderpartiet ikke tar det skrittet fullt ut, sier leder i Sykepleierforbundet Lisbeth Nordmann til NRK.

Hensikten med potten skal være å jevne ut lønningene i mannsdominerte yrkene. Årsaken til at Arbeiderpartiet er skeptisk til ordningen er at den er myntet på personer med høyere utdanning, som sykepleiere, og ikke dem med noe lavere utdanning, som hjelpepleiere.

- Vi oppfordrer til et noe bredere opplegg, som omfatter flere grupper enn det Likelønnskommisjonen foreslår, sier Barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt.

Powered by Labrador CMS