Ap-lederen peker på at spørsmålet om opptjening fra første krone i ordningen med obligatorisk tjenestepensjon (OTP) ikke ble løst i tarifforhandlingene.
– Hvem rammes hardest dersom NHO får viljen sin? Om folk i private bedrifter ikke sikres pensjon fra første krone og første time? De som rammes, er dem med løsest tilknytning til arbeidslivet. De er ungdom, kvinner, folk i små stillinger og de som tjener dårligst, sier han.
– Det er urettferdig – rett og slett. Det vil vi ikke godta. Vi har allerede fremmet forslag i Stortinget. Vi kommer ikke til å gi oss i kampen for en rettferdig pensjon for alle.
Får kritikk
Høyres Heidi Nordby Lunde kritiserte imidlertid sist uke det hun mener er en utidig omkamp i Stortinget fra Aps side. Forslaget undergraver trepartssamarbeidet i arbeidslivet, mener hun.
Støre avviser kritikken.
– OTP ble i utgangspunktet innført gjennom en lov i Stortinget. Regjeringen har selv utredet endringer i loven på oppfordring fra partene og som en oppfølging av et tidligere oppgjør, sier han til NTB.
– Dette er en urettferdighet i arbeidslivet som det tilligger politikken å ta tak i, mener han.
Ap-lederens rundreise i Hedmark på arbeiderbevegelsens store festdag avsluttes på den nylig avdøde Ap-kjempen Odvar Nordlis hjemsted Tangen.
Sliter tungt
Men Støre og Ap feirer 1. mai mot et dystert bakteppe. Et knusende valgnederlag i fjor høst ble avløst av mye negativ oppmerksomhet omkring flere metoo-saker, som til slutt tvang Trond Giske til å gå av som nestleder i partiet.
Ap har blitt straffet hardt på meningsmålingene som nå viser at partiet har støtte fra under 25 prosent av velgerne. I vår har også saken om Norges tilslutning til EUs energibyrå Acer skapt intern splid i Ap.
For Støre handler alt om å snu utviklingen før kommunevalget neste år.
– Vi skal løfte fram saker som er viktige for folks hverdag og vise at regjeringens skattepolitikk fører til kutt i velferden, sier han.
Støre viser til varsler om svekket barseltilbud, altfor stramme sykehusbudsjetter og frustrasjon over avstand til beslutningene i Stortinget knyttet til alt fra rovdyr til utbygging av bredbånd.
– Klassisk Høyre-regjering
En Støre i 1. mai-modus er ikke i tvil om at Norge nå har en regjering som svekker det organiserte arbeidslivet og arbeidstakeres rettigheter.
– Vi har nå en klassisk Høyre-regjering som fører en politikk som svekker arbeidstakeres rettigheter med mer midlertidighet. Den motsetter seg begrensninger på innleie i arbeidsmarkedet og svekker det organiserte arbeidslivet ved å kutte i fagforeningsfradraget år for år.
– Det organiserte arbeidslivet, som Erna Solberg mener er et konkurransefortrinn for Norge, får ingen støtte og hjelp fra en regjering som snarere er med på å svekke det, mener han.
Støre viser til at organisasjonsgraden er fallende og etterlyser politiske grep for å gjøre noe med trenden.
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt