Arbeidsliv
Vil tape på å arbeide
Finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) mener det skal lønne seg å arbeide – men innrømmer at i noen tilfeller vil støtteordningene gjøre at jobb ikke vil være det mest lønnsomme for alle.
– Jeg tror ikke det er til å unngå at dersom en skal sikre at folk har en anstendig inntekt, så vil en alltid ha tilfeller hvor det skjer, sier Johnsen til VG.
Det er enslige, uføre med små barn som taper mest på å ta en jobb, om den ikke er spesielt godt betalt. Det er barnetillegget i trygden som utgjør forskjellen.
– Vi må ha gode, sosiale ordninger. Men nå ellers alt er likt, så skal det lønne seg å jobbe. Det er den stolpe vi må holde fast ved, fortsetter finansministeren.
Regjeringen forhandler nå om den nye uføretrygden i forhold til det nye pensjonssystemet som skal på plass fra neste år. Standpunktet er at også uføretrygd må levealderjusteres. På den ene siden skal inntekter sikres til de som står utenfor arbeidslivet, men samtidig også motivere dem til å jobbe.
– Det er å avstemme to hensyn: Arbeidslinjen og sosial trygghet. Det er en vanskelig diskusjon, og det er vanskelig å finne det balansepunktet, sier Sigbjørn Johnsen til VG.
Nylige artikler
BMW og Visa kutter tusenvis av ansatte
Netanyahu møtte Trump: – Positivt og produktivt
Reservekraft er Norges glemte beredskapsressurs
Utenforlandet som ønsker å være seg selv – nok
Seier og bekymring i 2026
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Hashim Abdi ber muslimske miljøer ta oppgjør etter terrorangrepet i Berlin