Ledelse
Siri Hatlen er medlem i Produktivitetskommisjonen, som har kritisert nivået på norsk forskning. Nå skal hun lede arbeidet med å gjennomgå Forskningsrådets rutiner for tildeling av midler.
NTB scanpix
Ekspertgruppe ledet av Siri Hatlen skal gjennomgå forskningsrådets tildelingsrutiner
Nytt utvalg skal «øke kvaliteten i forskningen og redusere administrasjonskostnadene.»
Kunnskapsdepartementet har satt ned en ekspertgruppe som skal gjennomgå systemet for tildeling av forskningsmidler fra Norges forskningsråd. Rådet deler hvert år ut mellom 5 og 10 milliarder kroner til forskning.
Ifølge departementet er hovedmålet med gjennomgangen er «å øke kvaliteten i forskningen og redusere administrasjonskostnadene.» Debatten rundt kvalitet i forskning i høyere utdanning har rast den siste tiden, etter at produktivitetskommisjonen kom med skarp kritikk av nivået norsk forskning legger seg på. Denne kritikken ble delvis tilbakevist av mannen som snart skal ta over Forskningsrådet i 2017, John-Arne Røttingen. Dagens Perspektiv har også skrevet om at helse sluker norske forskningsmidler.
Ekspertgruppen skal ledes av styregrossist Siri Hatlen, som er medlem i Produktivitetskommisjonen.
– Jeg er opptatt av at samfunnet skal få mest mulig forskning av høy kvalitet. Derfor setter vi nå ned et ekspertutvalget for å se at pengene brukes på best mulig måte, sier kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen.
I gruppa er også professor Kari Melby fra NTNU og professor Erik Arnold fra Technopolis-gruppen.
Kunnskapsministeren viser til en tidligere gjennomgang av Forskningsrådet, som «viser at de oppnår gode resultater og bidrar til økt kvalitet i norsk forskning. Samtidig peker flere utredninger på at norsk forskning har potensial til å bli bedre,» ifølge pressemeldingen.
– Dette viderefører satsingen på forskningskvalitet som vi varslet i langtidsplanen for forskning og høyere utdanning. Det er gjennomført store strukturendringer for å samle ressursene på færre, men sterkere universiteter og høyskoler. I tillegg er finansieringen av høyere utdanning blitt endret. Nå er det naturlig å se på midlene som går gjennom Forskningsrådet, sier Røe Isaksen.
Ekspertgruppen skal levere sin rapport innen 1. februar 2017, og skal hente innspill fra hovedstyret i Forskningsrådet og forskningsinstitusjoner i forbindelse med arbeidet.
Forskningsrådet får forøvrig ny direktør fra 1. mars 2017. Her kan du lese vårt intervju med han.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Splittelse i EU om energi og Ukraina
Nav vet hva som virker, men har ikke råd til å bruke det
Fransk kommunevalg: Ytre venstre overrasker i første runde
Flere Sp-ordførere åpner for å gå til høyresiden
Nordmenn vil ha hardere prioritering i helsetjenesten
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: 14.450 ansatte – 70.000 tilsyn i året
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
Magne Lerø om kommuner som sier nei til vindkraft: Konflikter og politisk strid