Ledelse
– En dårlig leder
Sp-leder Liv Signe Navarsete mangler viktige lederegenskaper, sier Venstres Trine Skei Grande. Hun mener Navarsete i pengestøttesaken har avslørt det.
– Hun informerer ikke sine egne underordnede om forhold som er viktige for dem, og hun har brakt sin egen statsråd i store problemer, sier Grande til VG, og legger til at det kanskje kan sies å være en begynnerfeil, men vurderingsevne og ryggmargsrefleks er noe man er utstyrt med – eller ikke utstyrt med. Det har ingenting med erfaring å gjøre.
Saken gjelder den pengestøtten to offentlig eide kraftselskap har gitt Senterpartiet før valget i fjor, at ett av selskapene senere fikk en omstridt konsesjon og samt at toppsjefen i ett av selskapene senere ble utnevnt til styreleder i Avinor. Dette måtte Navarsete og olje- og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp) – som ikke hadde blitt informert om pengestøtten – møte til høring i Stortinget om i går.
At heller ikke statsminister Jens Stoltenberg (Ap) var informert har hun blitt tilgitt, skriver VG.
– Hun forsto ikke sammenhengen. Da er det tilforlatelig at hun heller ikke sa noe om det, sier Aps parlamentariske nestleder, Martin Kolberg.
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt