Ledelse
Erik Solheim
NTB Scanpix
Erik Solheim får toppjobb i FN
Tidligere SV-leder Erik Solheim blir sjef for FNs miljøprogram (UNEP), melder Dagens Næringsliv. Han får rang som assisterende generalsekretær.
Erik Solheim var en av to til tre kandidater det sto mellom etter flere intervjurunder for FNs generalsekretær Ban Ki-moon, ifølge Dagens Næringsliv.
I februar bekreftet Solheim at regjeringen hadde fremmet hans kandidatur til stillingen.
– Det er få som har den kombinasjonen av miljø- og utviklingsarbeid på høyt politisk nivå som jeg har. Så vidt jeg vet er jeg den eneste som noen gang har vært både utviklings- og miljøminister, uttalte han overfor Bistandsaktueltden gang.
61-årige Solheim var leder i Sosialistisk Venstreparti fra 1987 til 1997. Han ble utviklingsminister i Stoltenberg II-regjeringen i 2005 og miljøvernminister fra 2007. Han hadde vervene til 2012. Solheim er i dag sjef for OECDs utviklingskomité, DAC.
FNs miljøprogram har som oppgave å koordinere FNs miljøaktiviteter, støtte utviklingsland i å innføre miljøvennlig politikk og oppfordre til bærekraftig utvikling gjennom sunne miljøvennlige tiltak. Organisasjonens hovedkontor ligger i Kenyas hovedstad Nairobi.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Verdens beste vann
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania