Ledelse
Flinkere prosjektledere
Vi er blitt flinkere til å lede prosjekter, viser norsk studie.
Professor Erling S. Andersen ved Handelshøyskolen BI har analysert 128 avhandlinger fra BIs Master of Management-program hvor prosjekter fra norsk arbeidsliv er blitt beskrevet og vurdert.
Avhandlingene er hentet fra tidsrommet 2000 til 2008, og ifølge professoren gir undersøkelsen grunnlag for å konkludere med at utøvelsen av prosjektfaget har utviklet seg positivt, skriver BI i en artikkel hos forskning.no.
Andersen har funnet fem områder hvor det har skjedd en positiv utvikling:
- Prosjektmedarbeiderne har mer kunnskap om prosjektarbeid.
- Prosjektenes formål (hensikt) og mål blir klarere uttrykt.
- Prosjektorganiseringen er blitt mer hensiktsmessig.
- De fleste arbeidsprosesser i prosjektet er blitt forbedret.
- Prosjektdeltakerne finner prosjektarbeidet mer givende og er mer motivert for nye prosjektoppgaver.
Erling S. Andersen konstaterer imidlertid at det fortsatt er mye å gå på. Resultatene av de undersøkte prosjektene er ikke tilfredsstillende.
En av de faktorene som har noe å si for utfallet av prosjektene, er ifølge Andersen ledelse. Han konstaterer at prosjekter oppnår bedre resultater når det er god ledelse i prosjektet, prosjektdeltakerne får tilbakemelding fra prosjektlederen på sitt arbeid og det er et godt samarbeid mellom prosjektdeltakerne.
Nylige artikler
Kraftig opptrapping av hotell- og restaurantstreiken i helgen: – Vi mener alvor
Ny smell for regjeringen i Stortinget – må gi full momsgaranti til frivillige
Norge gir 1,7 milliarder til Verdens matvareprogram
Pensjonsgapet: 4 av 10 bedrifter betaler minstesats for tjenestepensjon
Når kosen kveler kreativiteten
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter