Ledelse
– Får man et rykte på seg for å ikke være hel ved, kan det være en ulempe i forhandlinger. I forhandlinger er tillit et nøkkelord. Du inngår ikke nye transaksjoner med en som har bløffet deg tidligere, sier Sigurd Knudtzon, advokat og forfatter av boken «Å forhandle».
Halvsannheter i forhandlinger – En vanlig metode
Du må regne med at halvsannheter kan dukke opp ved forhandlingsbordet. Det går imidlertid en grense for hva det er akseptabelt å bløffe med, mener advokat Sigurd Knudtzon.
Sigurd Knudtzon, partner i advokatfirmaet Simonsen Vogt Wiig og forfatter av boken «Å forhandle», har lang erfaring i å forhandle på vegne av norske selskaper. Han blir ikke overrasket over å høre at amerikanske forskere viser til at det vanlig at ledere bruker sannferdige utsagn, som er riktige isolert sett, til å skape et villedende inntrykk i forhandlinger. Knudtzon mener dette er vanlig også i Norge.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Minnetaler til kong Harald: – Han ga alt for Norge
Flere ansetter, men nyutdannede er mindre attraktive
Bruker mangfold og inkludering til grønnvasking
Hva om vi forstår oss selv som noe vi forvalter?
Aschehoug forblir norsk, men hva nå?
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Russland trapper opp krigen: Ukraina kan stå foran katastrofe