Ledelse
Holder på ledelsen
Ikea-gründer Ingvar Kamprad eier ikke lenger møbelgiganten, men kontrollerer den likevel via en til nå ukjent stiftelse som forvalter både Ikea-varemerket og konseptet – og 70 milliarder kroner.
Ifølge Sveriges televisjons program «Uppdrag granskning» kontrollerer han imperiet gjennom en hittil ukjent stiftelse, Interogo, i Liechtenstein, skriver Dagens Næringsliv. I den forbindelse anklages Kamprad for årlig å unndra seg hundre millioner kroner i svensk skatt.
I programmet hevdes det også at familien Kamprad har vetorett over en rekke viktige spørsmål innen Ikea, noe som i praksis skal gi Kamprad direkte kontroll over hele Ikea-konsernet.
Stiftelsen i Liechtenstein skal sikre at selskapets videre drift også etter at Kamprad selv har trakket seg tilbake eller gått bort. Tidligere har han hevdet at Ikea eies av en hollandsk stiftelse.
– Interogo Foundations er en selskapsstiftelse som har som formål å investere i ekspansjon og sikre langsiktighet. Det vil si at penger som ligger i Interogo Foundation holdes som finansiell sikkerhet og bare skal brukes dersom Inter-Ikea får finansielle vanskeligheter”, heter det blant annet i en e-post det svenske nyhetsbyrået TT har fått av Ikea etter at forholdet ble kjent.
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv