Professor Tom Karp med ny bok
Tom Karp er tydelig på at «vi trenger ledelse og at noen tar beslutninger», men mener ledelse i dag fører med seg mange unødvendige prosesser som ikke nødvendigvis tilfører merverdi.
kpr
Kraftsalve om norske ledere: Vi har en lederideologi som infiserer det norske samfunnet
Professor i ledelse, Tom Karp, tar i en ny bok et knallhardt oppgjør med hvordan vi som samfunn har løftet fram ledelse som en egen ideologi og nærmest ukritisk gjort den litt udefinerbare, men stadig voksende gruppen ledere til ubestridte anførere.
«Lederismen, en fremgangsrik ideologi, har lykkes med å konstruere en oppblåst forventning om hvor mye ledere kan få til, hvor viktige de er, hvor mye makt de bør ha, og hvor mange ledere og lederdrevne prosesser som trengs i samfunnet og arbeidslivet. Ideologien sprer seg innen de fleste sektorer, og har antatt dimensjoner som trumfer, eller blender for, realitetene. Konsekvensen er at vi har passert vippepunktet for antall ledere og lederstyrte prosesser som gir merverdi, effektivitet og et velfungerende arbeidslivsdemokrati».
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
«Vi må ta en prat ...» Hvordan bli flinkere til å ta de vanskelige samtalene
Ledelse når ressursene ikke strekker til
Hvis du må følge opp alt: Har du ansatt feil, eller leder du feil?
Alle trenger å være del av en flokk
Arbeidstilsynet advarer hotellbransjen
Mest leste artikler
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Slik kan du som leder ta vanskelige samtaler med ansatte
Jonsborg/Johansen: Hvordan psykologisk trygghet kan øke innovasjonsevnen i norsk arbeidsliv