Ledelse
Administrerende direktør i Tesla og SpaceX Elon Musk kan komme til å håve inn over 50 milliarder dollar.
AFP PHOTO / Brendan Smialowski.
Oljefondet stemte mot gigantisk lønnspakke til Tesla-gründer
Men hovedandelen av aksjonærene stemte for.
Det norske oljefondet stemte imot da aksjonærene i Tesla vedtok en gigantisk lønnspakke til Tesla-gründer Elon Musk.
Lønnspakken ble vedtatt onsdag. Oljefondet opplyser at de ikke støtter den opsjonsbaserte avlønningen som ble vedtatt, skriver E24.
Musk får i utgangspunktet null kroner i lønn og bonus, men har en avtale om ti års tildeling av opsjoner knyttet til tolv mål. For hvert av målene som nås, vil Musk få opsjoner tilsvarende én prosent av de utestående aksjene.
Tesla er i dag verdt 53 milliarder dollar. Dersom alle mål blir oppnådd, kan Musk komme til å håve inn over 50 milliarder dollar.
73 prosent av aksjonærene stemte for lønnspakken.
Oljefondet eide ved årsskiftet 0,48 prosent av aksjene i Tesla, til en verdi av drøyt 2 milliarder kroner.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.