Ledelse
Kan Joe Biden framstå som den som kan skape fred i Ukraina? Kanskje, hvis han får 'fred' på hjemmebane, mener professor. Eller hva med Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan? Han fremstilles av flere som en som nyter noenlunde tillit både i Kyiv og Moskva. (Foto: Alex Wong/Getty Images/AFP, Adem ALTAN / AFP)
Politisk lederskap: − Nå trenger vi en moderne Winston Churchill
Ledelsesprofessor har vanskeligheter med å se en «verdensleder» som kan bidra til å få en slutt på krigen i Ukraina.
− Og i Kina forholder president seg merkelig taus.− Vi står foran en tid der vi risikerer å oppleve en enorm inflasjon. Det er det mange nasjoner som vil få trøbbel med. Det viser for eksempel den nye .− «Empire by invitation» er et begrep som har vært brukt om for eksempel USA. Ja, de har stor makt, men de inviterer også til noe mer, til Coca cola, Hollywood og popmusikk. Denne formen for «soft power» er i ferd med å bli borte. Kina har lite av det. Og hvis kommer tilbake, vil også USA bli mindre inviterende.− Jeg snakker om en risiko for en mye mer fragmentert verden. Et realistisk scenario for Ukraina-krigen er at den «blir glemt» av resten av verden. At vi blir vant til den. Slik som i Syria og Jemen. Se på Irak, Algerie, og Balkan. Det er flere tidligere krigssoner i verden med en veldig skjør fred der ting fort kan blusse opp igjen.− At det kommer en fraksjon, en person, som kan invitere til en løsning. For noen år siden kunne det vært Kina, men det tror jeg ikke lenger. Kanskje kan det bli Tyskland? Faktisk kanskje eller noen herfra, det kan skje om de skandinaviske lederne jobber sammen. Eller kanskje Joe Biden klarer å løse dette, hvis han får være i fred på hjemmebane. Men det er langt fra sikkert.
− Det er fristende å si at vi trenger en ny Churchill, men så er det vel kommet fram sider ved ham som kanskje ikke er noe å trakte etter.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Endringer i regjeringen: Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene
Elevene som ikke er med i PISA-tallene
Norge oppretter ambassade i Qatar
Sveriges regjeringsalternativer: Anderssons umulige dilemma
Når ønsket om å jobbe møter behovet for tilrettelegging
Mest leste artikler
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling