Ledelse
Konsernsjef Eldar Sætre presenterte det nye navnet på allmøte i Stavanger.
Carina Johansen / NTB Scanpix.
Statoils navnebytte klubbet gjennom
Statoil er historie. Nå heter selskapet Equinor.
Når børsen åpnes onsdag morgen, vil Norges største oljeselskap være å finne under den nye tikkeren EQNR.
Siden opprettelsen i 1972 har Statoil vært en del av navnet til Norges største oljeselskap. Selskapets generalforsamling godkjente navnebyttet tirsdag kveld. Nå er det nye navnet Equinor.
Tanken bak navnebyttet er å avspeile selskapets strategi om å bli et bredere energiselskap.
– Onsdag registrerer vi det nye navnet i Brønnøysund og sender ut en børsmelding om endring av tikker, sier informasjonssjef Bård Glad Pedersen i Statoil til E24.
Navneendringen vil også omfatte Statoil-aksjen på New York-børsen. Der vil navneendringen tidligst skje 17. mai.
– Nå starter jobben med å bytte logo og navn på 40 installasjoner offshore og 60 kontorbygg i 40 ulike land, sier Pedersen, som ikke kan si nøyaktig hvor lang tid navnebyttet vil ta.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.