Ledelse
Strømsjefene vasser i penger
Kraftselskapene og deres toppledere tjener mer enn noensinne, mens vanlige folk får høyere strømregninger.
2010 var preget av en svært tørr sommer og en iskald vinter.
Dette betyr gode tider for kraftselskapene. En gjennomgang av landets ti største kraftselskaper som VG har utført viser at omsetning og topplederlønningene nådde nye høyder i fjor.
Totalt var den gjennomsnittlige inntektsveksten på 17 prosent, mens toppenes lønninger økte med 11 prosent.
Hafslund ASA stikker seg ut, med en omsetningsvekst på snaut 50 prosent, og et årsresultat på over 1,5 milliarder kroner i 2010.
Hafslund-sjef Christian Berg troner øverst på listen med en årslønn på fire millioner kroner, inkludert bonus.
I en e-post til VG sier statssekretær Eli Blakstad i Olje- og energidepartementet at staten har forutsatt at selskaper hvor staten har en eierpost, skal tilby konkurransedyktige betingelser, men ikke være lønnsledende.
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter