Ledelse
Tidligere Shell-topp Jeroen van der Veer, her fra 2009, trer inn i Statoil-styret.
NTB scanpix
Tidligere Shell-konsernsjef inn i Statoil-styret
Statoils valgkomité anbefaler at selskapets bedriftsforsamling velger nederlenderen Jeroen van der Veer til nytt medlem av Statoils styre.
Jeroen van der Veer var konsernsjef i olje- og gasselskapet Shell fra 2004 til han gikk av med pensjon i 2009. Han fortsatte deretter som medlem av styret i Shell fram til 2013. Van der Veer begynte i Shell i 1971 og har erfaring fra alle deler av selskapets virksomhet, heter det i en
pressemelding fra Statoil.
Det nye Statoil-styremedlemmet er blant annet styreleder i ING Bank NV og Royal Philips Electronics. Han er styremedlem i Boskalis Westminster Groep NV.
Styret i Statoil ASA består av ti styremedlemmer, hvorav sju er valgt av aksjonærene og tre er valgt av de ansatte. Styret kan ifølge vedtektene ha elleve medlemmer, og det er dermed anledning til å velge inn et nytt styremedlem for å tilføre styret ytterligere kompetanse.
Valget til Statoils styre finner sted i selskapets bedriftsforsamling torsdag denne uken.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt