Ledelse
TO UTE: Viking og Tromsø har byttet trenere denne sesongen. I en «normalsesong» skulle ytterligere tre ha gått fra klubber i Eliteserien i løpet av sesongen.
NTB scanpix/Kollasj
Toppleder med ryggen mot veggen
Dagens Perspektiv har analysert 21 år med trenerskifter i Eliteserien i fotball. I snitt forsvinner fem trenere hvert år. Utskiftingstakten er tre ganger så høy som for toppledere i de største børsnoterte selskapene.
Fotballtrenere har en utrygg hverdag, og er mer avhengige av resultatene enn de fleste ledere. Utflatningen i antall trenerskifter i Eliteserien bærer imidlertid bud om en profesjonalisering og at et målrettet arbeid har båret frukter, mener eksperter.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?