233.000 ventet på helsehjelp i februar måned
Dette er en nedgang på 25.700 personer fra februar i fjor
Dette er det laveste antallet ventende siden mai 2022, og tallet forventes å synke videre utover våren, ifølge Helse- og omsorgsdepartementet.
Ventetiden for påbegynt helsehjelp var 71 dager i februar, mot 72 dager i fjor, 67 dager i 2023 og 59 dager i 2019.
For dem i kø til behandling var ventetiden 72 dager i februar, mot 82 dager i fjor, 72 i 2023 og 59 dager i 2019.
Andel fristbrudd for påbegynt helsehjelp var på 8,4 prosent, mens andel fristbrudd for ventende var på 6,2 prosent. Tilsvarende tall i februar 2024 var 8,8 prosent og 9,2 prosent.
Det har tatt tid å se effektene av regjeringens såkalte Ventetidsløft.
– Jeg stilte derfor krav i februar om at de regionale helseforetakene måtte øke sin egen kapasitet og kjøpe av privat kapasitet. Nå har vi satt inn et ekstra gir, og det arbeidet er i gang, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap).
De regionale helseforetakene har nå fått på plass avtaler om ekstrapoliklinikk denne våren. Helsepersonell som ønsker å jobbe ekstra mot betaling for å få ned ventetidene, får muligheten til det, opplyser han.
– Det er forventet stor effekt av dette tiltaket i ukene som kommer. I tillegg benyttes avtalespesialister og avtaler med private for å ta unna ventetidene innenfor fagområder der pasienter har ventet lenge, sier Vestre.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap