jobb og ledelse

25 unge lovende: Glad melankoliker

Lars Fredrik Händler Svendsen (34)Filosof, forfatter & amanuensis i filosofi

Publisert Sist oppdatert
Doktorgrad i filosofi

Det er heldig at Svendsen hører telefonen. Når han filosoferer sperrer han verden ute med en mur av lyd. I dag spør han seg selv: Når er jeg på jobb? Det er høysesong for forlagsfester, og børsten flyter. Det betyr at Svendsen er på jobb hele tiden, for det er bare på fritiden at han betaler for de edle dråpene selv.

- Jeg forguder Pet Shop Boys, det mest intelligente bandet noensinne. Hvem andre kan lage en åleglatt disco-låt om den politiske situasjonen på Balkan? svarer Svendsen på spørsmål om hva slags musikk han filosoferer til.

Svendsen bryter med den fordomsfulles stereotypi av en filosof. Når han skriver bøker avbryter han all kontakt med omverdenen, men ellers er han ute så mye som mulig: Han driver ingen introspektiv søken etter sannheten - selv om egne erfaringer kan gi ideen.

- Filosofen skal si noe om sin samtid. Min første bok, «Kjedsomhetens filosofi», sprang ut fra arbeidet med doktorgraden min. Jeg kjedet meg i fire år. Mitt format er 200 sider, som jeg skriver fort ...

Ingen trodde at boken skulle nå et nevneverdig publikum. Men det er morsomt å lese om å kjede seg, så boken har solgt 12.000 eksemplarer i Norge, og er oversatt til 17 språk. For Svendsen er det normalt å gi intervjuer til japanske aviser og australske radiostasjoner.

- For en enkel sjel fra Moss er oppmerksomheten svære greier. Men det beste er at det gode salget gir meg en bra forhandlingsposisjon i forhold til forlagene. Det er ikke så vanskelig å finne noen som vil utgi det jeg skriver, sier Svendsen.

Han børster av et støvfnugg på trøya som er svart, selv om det er sommer.

- Jeg kler meg alltid i svart. I skapet henger rekker av svarte skjorter og dresser etter hverandre. Det er en demonstrasjon mot klærnes kommunikative potensial, jeg foretrekker å snakke med munnen. Folks interesse for moter opptar meg, og jeg har skrevet en bok om det. Egentlig handler alle bøkene mine om det samme, bare fra forskjellige vinklinger. Øyeblikkets tyranni er essensen. Tidsperspektivet blir stadig kortere. Verken fortid eller fremtid er en meningsgivende komponent. Det undergraver systematisk våre forsøk på å finne meningen i tilværelsen. Hovedpoenget i boken om mote er at mening og identitet henger sammen. Mange forsøker å bygge en identitet gjennom klær og interiør, som gjør at identiteten slites ut med tingene. Det er abstrakt og upersonlig å vise sin identitet gjennom en merkevare.

Også dem som higer etter penger tar feil. Men som aksjespekulant på si, er Svendsen mindre dogmatisk på denne fronten.

- Jeg tror verken at penger er roten til alt ondt eller det eneste saliggjørende. Men den som utelukkende jager etter profitt forveksler middelet med målet. Det er fort gjort at man da lar sine andre personlige egenskaper ligge brakk.

Men Svendsen lar det komme frem at det ikke er fete bunnlinjer som driver ham til å skrive bøker.

- Jeg ønsker først og fremst å kommunisere, for jeg har noe viktig på hjertet. I den grad jeg har makt og innflytelse, så må det være på den kollektive meningsdannelse, sier Svendsen.

Utdanning

Arbeidserfaring
Mest forskning og undervisning på universiteter, men er også en del brukt som konsulent og foredragsholder i næringslivet.
Sivil status
Samboer

Powered by Labrador CMS