jobb og ledelse
25 unge lovende: Lønnsomt
Inger Dahlberg (31)Merkevaresjef i Coop
Coop i Norge hadde størst vekst i markedet i 2004. Inger Dahlberg sier:
- Kundene liker vår filosofi om deling av overskuddet. Det gjør jeg og.
Vi har alle sett reklamen for Coop, hvor en utenlandsk investor uten hell prøver å kjøpe selskapet. Coop eies nemlig av deg og meg, så fremt vi er medlemmer. Sjansen er stor. En million nordmenn har meldt seg inn, fem millioner på nordisk nivå. Og de kan nyte fruktene av et årlig utbytte basert på deres lojalitet til Coop, i tillegg til lave priser. Dahlbergs oppgave er å gjøre dette kjent gjennom massekommunikasjon.
- Forbrukere er langt fra lojale. Valgene er mange. Hvis du kjører forbi fem butikker på vei hjem fra jobben, er det ikke gitt at du bruker den samme hver gang, sier hun.
Coop satser hardt på tre egne brands så kundene får et bedre utvalg. I dag utgjør egne produkter 12 prosent av omsetningen. Dahlberg klapper seg fornøyd på magen, men ikke fordi hun er mett. Snart skal hun ut i svangerskapspermisjon, en frivillig pause fra arbeidslivet. I løpet av hennes syv år i Coop har det vært tre omorganiseringer. Hver gang har det vært en ubehagelig periode som fristilt. Men: Frykten for å miste jobben har hver gang endt i en forfremmelse.
- Jeg har jobbet hardt, vært lojal og satset på Coop. I tillegg er jeg flink til å skape verdier og resultater. Men jeg er nok litt beskjeden, for sjefen min sier ofte når det går bra:
- Dette fortjener du.
| Utdanning | |
| 1998 | Siviløkonom fra BI |
| Arbeidserfaring | |
| 2003 | Merkevaresjef masterbrand og egne varemerker |
| 2001-2003 | Merkevaresjef for butikkjedene Coop Prix, Coop MEGA og Coop Marked |
| 1999-2001 | Produktsjef for egne varemerker |
| 1998-1999 | COOP: Markedsassistent i Mega |
| Sivil status | |
| Samboer. Et barn på to år, og en til på vei |
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Støre må støtte forhandlinger med Russland om Ukraina på Nato-toppmøtet
Lavere inflasjon i juni gir rentehåp – prisveksten langt under Norges Banks anslag